fbpx
Menu Zamknij

Kuchnia przyjazna dzieciom. Jak urządzić kuchnie dla całej rodziny?

Żadna mama nie piecze naleśników w kształcie bałwana dla samej siebie. Bez względu czy jesteś dziadkiem raczkującego szkraba czy planujesz mieć własnego w przyszłości powinieneś wziąć pod uwagę dzieci projektując kuchnie. Aby mieć pewność, że malec w kuchni jest bezpieczny, rozważ kilka naszych wskazówek urządzenia kuchni przyjaznej dla dzieci.

Przestrzeń dla dziecka

Pokój dziecięcy w Twoim domu może być genialnym placem zabaw i rozwoju dla dziecka ale one, zwłaszcza te najmniejsze, chcą być gdzie ich rodzice. Jak urządzić dzieci w kuchni? Zacznij od wydzielenia im miejsca na ich niezbędnik. Łatwo dostępna szafka, dopasowana do wysokości najmłodszych, z systemem cichego zamykania będzie świetnym miejscem na kredki i papier by maluch mógł zająć się czymś równie twórczym jak gotowanie.

Dodanie takiego schowka będzie działać na korzyść obu stron. Rodzice będą mieli gdzie uprzątnąć zapomniane zabawki i niedoczytane książki. Tak przechowywane zabawki będą bezpiecznie czekać, na swoje kolejne następne pięć minut.

Myśląc nieco bardziej kreatywnie możesz stworzyć mini-kuchnie, w której Twoja pociecha będzie przyrządzać kulinarne rewolucje. Przygotowanie takiej kuchni dla malucha wymaga większego wkładu ale nie jest drogim zabiegiem i nie zabiera też dużo przestrzeni. Oczywiście jeśli nie musisz oszczędzać każdego centymetra, mając małą kuchnię. Poniżej przykład małej szafeczki przerobionej na mini-kuchnię. Wymaga, puszki farby, kawałka materiału na zasłony i kilku drobnych elementów do przygotowania zlewu oraz kuchenki.

Blaty i podłogi

Teraz zastanówmy się gdzie powinniśmy usadzić małego artystę lub kucharza, tak by był zawsze na oku i jednocześnie miał swoją, własną przestrzeń?

Unikaj wysokich blatów. Ich wykorzystanie w kuchni, gdzie pełno dzieci może skończyć się na nieprzyjemnościach. Sprytnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wyspy kuchennej z częścią blatu o regulowanej wysokości dla rodziców i niższym blatem dla dziecka. Usadowienie dziecka na niższej wysokości pozwoli uniknąć bolesnych upadków.

Należy też pamiętać aby dzieci nie były zbyt blisko akcji. Kuchenka, gorące naczynia stwarzają duże niebezpieczeństwo. Dlatego przestrzeń dla najmłodszych powinna być zlokalizowana z dala od strefy gotowania.

Myśląc o blatach z przestrzenią dla dzieci, powinno się uwzględnić też ich nawierzchnię. W tym przypadku użyj nawierzchni o gładkiej fakturze. Dobrym przykładem jest kwarc. To nowoczesne rozwiązanie, które zapewni długowieczność powierzchnią poddawanym największym próbom. Łatwo usunąć z nich zabrudzenia i są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Bezpieczna przestrzeń kuchenna dla dziecka

Jak dobrze znasz te zdania “Jestem głodny”, “Co na obiad?”, połączone z powtarzającym się otwieraniem drzwi od lodówki. Daj dziecku nieco swobody. Miejsce, w którym będzie w stanie łatwo przygotować sobie prosty posiłek będzie działało na korzyść obu stron. Na przykład śniadanie. Zamiast pozwalać mu wspinać się na taboret do szafki z płatkami śniadaniowymi, będzie rozsądniej kiedy hermetyczne pojemniki ze składnikami oraz łyżki umieścisz w jednej z dolnych szafek zabudowy. Mleko i napoje nie muszą stać na najwyższej półce lodówki. A jeśli masz na tyle miejsca, mała lodówka zabudowana w wyspie kuchennej zaoferuje wzorową dostępność dla małych domowników. Wybierając dużą lodówkę, warto rozważyć modele z dystrybutorem lodu i wody wbudowanym w drzwi. Dając takie możliwości, Twój maluch szybko zaprzyjaźni się z samodzielnością bez przykrych przygód.

Mikrofalówka to bezpieczny i łatwy sposób na wzbudzenie zainteresowania najmłodszych, przygotowywaniem prostych posiłków. Wybierając dla niej miejsce warto także wziaść pod uwagę dzieci. Jeśli będą mogły się do nich dostać nie pokonując żadnych przeszkód, szybko nauczą się jej obsługi.

Podstawy bezpieczeństwa w kuchni

Najważniejszą rzeczą jaka powinna znaleźć się w kuchni jest gaśnica. Nie jest ona wymagana przepisami prawnymi natomiast jak informuje Komenda Główna Straży Państwowej Pożarnej (http://www.straz.gov.pl/…w_domu) najwięcej pożarów powstaje w kuchni. Mała poręczna gaśnica może nam skutecznie pomóc w gaszeniu szybko rozprzestrzeniającego się ognia. Gaśnica nie musi być eksponowana i oznaczana jak w przypadku budynków użyteczności publicznej. Ważne natomiast by znalazła się w bezpiecznej odległości od źródła ognia – kuchenki.

Ostre narzędzia takie jak noże należy przechowywać w zamkniętych szufladach i szafkach, tak by nie wpadały w ręce ciekawych świata dzieci. Wiele producentów oferuje meble kuchenne z zamkami, które są tak dyskretne, że nie wpływają na ogólny wygląd kuchni.

Jak widzisz projektowanie kuchni wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. W tym artykule skupiliśmy się na kuchni przyjaznej dzieciom, a więc takiej, która stara się sprostać ich potrzebom.