fbpx
Menu Zamknij

Strefy kuchenne kontra trójkąt roboczy. Co wybrać?

Wiele lat temu uczono nas, że bezkonkurencyjnym planem kuchni jest plan zamykający się trójkącie. Taki rozkład polegał na ulokowaniu lodówki, kuchenki i zlewozmywaka w odległości 1,2 – 2,7 metra od siebie, formując w ten sposób trójkąt równoboczny. Schemat ten powstał 1940 roku w USA. Jego zaletą była zwiększona wydajność kucharza podczas pracy, dzięki zmniejszeniu zasięgu pomiędzy strefami, w których się porusza. W zauważalny sposób praca stawała się łatwiejsza kiedy kuchnia podążała za taką zasadą planowania. Jednak istotny jest fakt, że był on zaprojektowany dla ciasnych i zamkniętych kuchni, w których pracowała jedna osoba. Najczęściej na szpilkach!
Dziś trójkąt roboczy wciąż zdaje egzamin w wielu kuchniach. Jednak w tych, które przeistoczyły się z ciasnych, alejek kuchennych w otwarte duże kuchnie, warto myśleć w wymiarze stref kuchennych. Szczególnie w tych gdzie jak to mawiają, kucharek sześć.
Strefy kuchenne (robocze) to nic innego jak naturalna ewolucja starszego schematu. Z czasem kiedy kuchnie rosły i łączyły się z innymi pomieszczeniami, najczęściej salonem. Coraz cięższym stawało się rozmieszczenie sprzętów AGD w planie dokładnego trójkąta. Oprócz większych metraży pomieszczeń, wzrastała także ilość nowych sprzętów kuchennych: zmywarki, mikrofalówki, piece wbudowane w ścianę komplikowały sytuację. Dodajmy do tego więcej osób w kuchni a funkcjonalność kuchni w trójkącie stanie się nie do osiągnięcia. Dlatego powstały strefy, w których wykorzystując dużą przestrzeń, można swobodnie rozmieścić sprzęty tak by każda ze stref służyła innym czynnością. Tak też, każdy z kucharzy może skupić się na swojej strefie, nie wchodząc w drogę innym.

Pogrupuj sprzęt pod względem przeznaczenia

Tworząc plan nowej kuchni, myśl o czynnościach jakie zawsze wykonujesz. Przechowywanie żywności, przygotowywanie, gotowanie, podawanie czy nawet jedzenie to inne zadania, które mogą być wygodnie wykonane w różnych częściach kuchni, przez kilka osób. Nawet przygotowanie kawy, czy pogawędka z przyjaciółką przy winie to te czynności, jakie możesz uwzględnić na liście.

Jak ulokować sprzęt AGD w kuchni?

Planować powinnaś nie tylko same strefy ale też ich sąsiedztwo. Nie wykorzystasz w pełni potencjału jaki tkwi w tym układzie jeśli strefy nie będą ze sobą współgrać. Na przykład zmywarka powinna znajdować się tam gdzie zlewozmywak i oba te sprzęty powinny znaleźć się w pobliżu kosza na śmieci. Strefa przygotowania posiłków z miejscem do krojenia, krajalnicą czy mikserem powinna znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie spiżarni i lodówki. W takim ulokowaniu osobnych stref tkwi cała moc, ułatwiająca pracę w kuchni nawet wielu osobą.

Często będziesz potrzebowała sięgnąć po akcesoria, niezbędne np. do przygotowania ciasta pizzy. W takim przypadku znajdź miejsce na schowki takie jak szuflada lub szafka z kilkoma pojemnikami na odpowiednie narzędzia.

Blaty czekające na gorące przedmioty

Takie rozwiązanie miało swoje miejsce również w układzie trójkąta i jest wciąż aktualne. Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo ale i wygodę, ustaw kuchenkę, mikrofalówkę i piekarnik tak by naprzeciw znalazł się w miarę obszerny blat. Taki, który pomieści gorące naczynia wynoszone ze strefy gotowania. Będziesz zadowolona jeśli będziesz mogła szybko odstawić gorące naczynie zamiast maszerować przez pół kuchni. Strefa przygotowania posiłków jest świetnym miejscem do tych zadań. Możesz ją ustawić tak by była w zasięgu pozostałych stref, oferując także schowek z niezbędnymi narzędziami.

Stwórz strefę dla dzieci

Jeśli jesteś rodzicem i nie posiadasz ciasnej kuchni, zarezerwuj trochę miejsca dla swoich pociech. Dzieci najchętniej przebywają tam gdzie rodzice, dlatego nie czekaj aż podczas przygotowywania kolacji zakradną się do kuchni ze swojego pokoju pytając „Co jest na kolację?”.
Przeznacz nieco miejsca by dzieci mogły się w nim bawić, odrabiać lekcje, czy znaleźć przekąski. Dzięki temu nie będą zjawiać się niespodziewanie i będziesz je miała na oku.

Co z gośćmi? Czy muszą zostawać sami ze sobą w pokoju gościnnym, kiedy ty idziesz dokończyć sałatkę? Goście także mogą mieć własny kącik w Twojej kuchni. Parę taboretów dostawionych do wyspy kuchennej będzie idealnym miejscem. Przy kameralnych imprezach pokój gościnny stanie się zbędny, podobno najlepsze imprezy są w kuchni.

Szersze przejścia pomiędzy blatami

Rezygnując z klasycznego trójkąta roboczego, należy wziąć pod uwagę szersze przejścia. Pierwszym powodem tego jest fakt, że w kuchni nie będziesz sama. Nawet dwie osoby mogą mieć kłopot w poruszaniu się między strefami jeśli alejki są zbyt wąskie. Odległości między blatami w kuchni ze strefami roboczymi powinny wynosić 1 lub 1,2 metra. Nie przesadź jednak abyś nie spędzała więcej czasu na chodzenie niż gotowanie.