fbpx
Menu Zamknij

4 rady jak urządzić sypialnię ze skosami

Sypialnia ze skosami i belkami.
Zdjęcie: vectorpocket/Freepik

Aranżacja sypialni na poddaszu wiąże się zawsze z tematem skosów, a często nawet słupów i belek, co sprawia, że przestrzeń do zagospodarowania jest sporo mniejsza. Nie jest to więc łatwe zadanie, natomiast jak najbardziej wykonalne. Pokoje urządzone na poddaszu mają wręcz swój niesamowity klimat i nastrój. Warto dowiedzieć się, jak najlepiej je zaplanować tak by były funkcjonalne i estetyczne. Jeśli szukasz wskazówek, jak urządzić sypialnię ze skosami, zapraszamy do lektury.

1. Jak zaplanować sypialnię ze skosami

Bardzo ważną rzeczą podczas urządzania wnętrz jest etap planowania. W przypadku sypialni na poddaszu jest to wyjątkowo istotne, ponieważ pomieszczenia ze skosami są trudniejsze do aranżacji. Należy koniecznie pomierzyć nachylenie skosów i wysokość ścianki kolankowych oraz zastanowić się, jakich mebli będziemy potrzebować i gdzie je postawimy tak, by się zmieściły. Można też zdecydować się na zamówienie mebli pod wymiar, tak aby idealnie wpasowały się w nasze skosy. Dobrze jest też określić, jakie miejsca są najmniej ustawne i zastanowić się, jak je sprytnie zaadaptować. Jeśli to wszystko jest dla nas trudne, warto skorzystać z usług architekta wnętrz, który podpowie, jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w takiej sypialni.

2. Kolory, które optycznie powiększą przestrzeń w sypialni

Kolory mają wielką moc. Potrafią optycznie powiększyć przestrzeń małego pokoju i dać efekt przestronności. Jasne kolory optycznie doświetlą nam też sypialnię ze skosami. Jest to bardzo istotne, ponieważ na poddaszu często mamy mało okien, przez co do sypialni wpada niewiele światła. Warto postawić na takie barwy jak biel, beż, jasne pastele i jasne odcienie szarości. Jeśli już bardzo zależy nam na jakimś mocniejszym akcencie i ciemniejszym kolorze w sypialni, należy pamiętać, by pomalować nim jedynie fragment pomieszczenia. Może to być np. jedna ściana i to ta pionowa, a nie ze skosem, bo to by optycznie zmniejszyło przestrzeń.

3. Oświetlenie sypialni ze skosami

W pomieszczeniach urządzanych na poddaszu częstym problemem jest deficyt naturalnego światła. Jeśli jesteśmy jeszcze na etapie projektowania i budowy domu, warto postarać się o to, by okien na poddaszu było jak najwięcej lub aby były one duże. Jeśli jednak mamy już gotowe pomieszczenie, bez możliwości wstawienia okien, warto postarać się o dobre sztuczne oświetlenie. Pomysłowym rozwiązaniem jest oświetlenie punktowe. Zajmuje ono niewiele miejsca, a możemy wbudować je w taki kąt pokoju, do którego wpada mało światła. Kolejnym rozwiązaniem są ruchome kinkiety, którymi również doświetlimy wybrane przez nas miejsca. Dodatkowym pomysłem jest użycie łańcucha lampek (najlepiej ledowych), które będą jednocześnie dekoracją. Można użyć również dużych lamp stojących lub małych lampek nocnych, które będziemy mogli dowolnie ustawiać i przestawiać.

4. Rolety w oknach dachowych

Ze względu na kąt nachylenia, okna dachowe nie pozwalają na użycie zasłon, firan czy kotar. Z pomocą przychodzą nam za to rolety: rzymskie, plisowane, termiczne, zaciemniające. Rolety pozwalają na regulowanie ilości wpadającego światła i dzięki nim latem sypialnia ze skosami nie będzie się aż tak nagrzewać. Poza tym pełnią one funkcję dekoracyjną. Do wyboru mamy różne materiały, wzory oraz kolory, co pozwoli nam na idealne wpasowanie ich do naszej sypialni. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także przeciwsłoneczne zewnętrzne markizy, które redukująca ilość wpadającego ciepła nawet o 76%. Do wyboru są takie sterowane manualnie lub elektrycznie.

Jasna sypialnia ze skosami
Jasne ściany i lampki, które można dowolnie przestawiać
Sypialnia ze skosami i oknami dachowymi.
Jasne pastelowe kolory optycznie powiększą przestrzeń

Jeśli właśnie urządzasz swoje mieszkanie, może zainteresują Cię nasze inne artykuły: Jak sterować oświetleniem w domu, Jak urządzić funkcjonalny przedsionek, Jak zaprojektować kuchnię z wyspą.